Kritik Kripto Para Tasarısı Geçecek mi? TD Cowen Açıkladı!

Yatırım bankası TD Cowen Pazartesi günü yayınladığı bir notta, kripto para yasa tasarısını ele aldı. Banka, FIT21 tasarısının bu yıl yasalaşma şansının neredeyse sıfır olduğunu söyledi. Ancak yatırım bankası, tasarının bu ay içinde oylanmasının Demokratların ve Cumhuriyetçilerin kara para aklamayı önleme ve yatırımcı korumaları gibi kritik konulara nasıl baktıklarına da ışık tutacağını belirtti.

TD Cowen: Kripto para tasarısının geçme şansı yok!

Yatırım bankası TD Cowen’a göre, bir kripto piyasası yapısı tasarısının bu Kongre’de yasalaşma “şansı” yok. Ancak, bu tasarı ABD milletvekillerini gelecek yıl için hazırlayacak. Temsilciler Meclisi, 21’inci Yüzyıl için Finansal Yenilik ve Teknoloji Yasası’nı bu ay sonunda oylayacak. Cumhuriyetçilerin öncülüğünde hazırlanan ve FIT21 olarak da adlandırılan tasarı, kriptoyu genel olarak düzenlemek için kapsamlı bir yaklaşım benimsiyor. Ayrıca, Emtia Vadeli İşlemler Ticaret Komisyonu’na daha fazla sorumluluk yüklüyor. Jaret Seiberg liderliğindeki TD Cowen Washington Araştırma Grubu, şu değerlendirmeyi yapıyor:

Bu mevzuatın ayrıntılarına takılıp kalmanın hata olacağına inanıyoruz. Bu Kongre’de yasalaşma şansı yok. Senato Bankacılığı, yasanın Senato’dan geçmesi için yeterince hazırlık çalışması yapmadı. Ayrıca Demokratlar, bu tasarıda yer alanlardan çok yatırımcı korumalarına odaklanmış durumdalar.

Tasarının oylaması bazı konulara ışık tutacak!

Kriptokoin.com’dan takip ettiğiniz üzere ABD, uzun süredir kripto para alanını düzenleme altına almaya çalışıyor. Yatırım bankasına göre FIT21’in Senato’dan geçmesi pek mümkün değil. Kaliforniya’nın önde gelen Demokrat Temsilcilerinden Maxine Waters tasarıya karşı çıkıyor. Senato Bankacılık Komitesi Başkanı Sherrod Brown, D-Ohio, bu konuda oldukça sessiz kaldı. Bu bağlamda TD Cowen, şu yorumu yapıyor.

Bu tasarı, kripto piyasası yapısı mevzuatını yürürlüğe koymak için yenilenmiş bir çaba beklediğimiz 2025/26 yıllarında Kongre için kritik bir yapı taşı olacaktır. Temsilciler Meclisi üyelerini kayıt altına alır ve odağı Senato’ya kaydırarak kendi tasarısını harekete geçirir.

TD Cowen, tasarının oylanmasının Demokratların ve Cumhuriyetçilerin kara para aklamayı önleme ve yatırımcı korumaları gibi kritik konulara nasıl baktıklarına da ışık tutabileceğini ekledi. Ayrıca, FIT21’in Meclis’in tamamından geçmesini beklediklerini belirttiler.

Kripto para yasa tasarısı: FIT21

Tasarı geçen yaz Temsilciler Meclisi Finansal Hizmetler Komitesi ve Temsilciler Meclisi Tarım Komitesi’nden geçti. Mevzuat, geçtiğimiz yıl bazı hareketlerin görüldüğü stablecoin’leri düzenlemeye yönelik bir tasarıdan daha zorlu bir mücadele ile karşı karşıya. FIT21’in oylanacağını duyuran Temsilciler Meclisi Finansal Hizmetler Komitesi Başkanı Patrick McHenry, tasarıyı “nihayet netlik sağlamak için” iki partili bir çaba olarak nitelendirdi. McHenry, “Kongre, dijital varlık piyasaları için net bir düzenleyici çerçeve sağlamak üzere tarihi bir adım atacak” dedi. Bu arada McHenry, Ocak 2025’te görev süresinin sonunda emekli oluyor. Ayrıca, kripto para yasalarını bitiş çizgisinden geçirmek için bastırıyor.

Oylanacak tasarı, çoğunlukla teknik düzeltmelere sahip. Bununla birlikte, orijinal versiyondan biraz farklı. Değişiklikler arasında Çoğunluk Lideri Tom Emmer‘in Menkul Kıymetler Netlik Yasası da yer alıyor. Bu tasarı, dijital varlıkların nasıl sınıflandırıldığını netleştirmeyi amaçlıyor. Ayrıca, emtia ile menkul kıymetler arasında yer alan tokenler için yeni bir tanım yaratacak.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

x