‘Süleymancılar’ Rusya’yı harekete geçirdi! Şikayetler arttı: Onlara çalışıyorlar…

Rusya’daki Süleymancıların, yasa dışı faaliyet yürüttükleri gerekçesiyle St. Petersburg’da yargılandıkları ortaya çıktı. Dava dosyasında Süleymancıların cemaat evlerinde çocukları dövdüğüne yer verilirken cemaatin de Alman istihbaratına bağlı olduğu belirtildi.

Moskova merkezli Tsargrad haberi sitesinde, Süleymancıların St. Petersburg’daki ceza davasının başladığı bildirildi.

Haberde cemaatin Rusya’da devleti ele geçirmek için hazırlık yaptığı belirtilirken Süleymancılardan da “tehlikeli yapı” olarak bahsedildi. Yeraltı medrese faaliyeti yürüttüğü vurgulanan cemaatin ayrıca misyonerlik faaliyetinde de bulunduğu kaydedildi.

7 YILA KADAR HAPİS İSTEMİ

Süleymancılar hakkında, artan şikayetlerin ardından operasyon yapıldı. Mayıs 2023’te St. Petersburg’un merkezindeki cemaat evine yapılan operasyonda bazı şüpheliler gözaltına alınmıştı.

Cemaat evlerine giden çocukların velileri, çocuklarına işkence yapıldığı suçlamasıyla dava açtı.

Ayrıca cemaat evlerine giden çocukların devletin ana dili olan Rusçayı temel düzeyde bile bilmediği aktarıldı.

Önceki gün ilk duruşması görülen davada sanıklar hakkında 7 yıla kadar hapis cezası istendi.

‘KEMERLE DÖVDÜLER’

Aileler savcılığa yaptıkları şikayette, çocuklarının cemaat evlerinde yumruklandığı, tekmelendiği, yere yatırılıp kemer ve terliklerle dövüldüğü ifade etti. Tsargrad haber sitesi, cemaat hocalarının çocukları dövdüğü görüntüleri yayınladı.

Ailelerin çocuklarının vücudundaki darp izlerini fark etmelerinin ardından darp raporu alarak mahkemeye sunduğu da belirtildi. Aileler, çocukların “itaatsizlik ve derslerdeki başarsızlıkları” nedeniyle dayağa maruz kaldıklarını bildirdi.

AYRILIKÇILARI DESTEKLİYORLAR

Cemaatin Rusya’daki ayrılıkçıları desteklediği aktarılan haberde, Süleymancıların Kafkasyalıların, Tatarların, Başkurtların, Yakutların ve Buryatların Rusya’dan bağımsız olmasını savunduğu ifade edildi.

Rusya’da Süleymancıların faaliyetlerinin uzun süredir tartışıldığı belirtilirken Kazan, Ufa, Çelyabinsk, Nizhny Novgorod bölgelerinde etkin olduğu kaydedildi.

‘TÜRK YETKİLİLER DESTEKLİYOR’

Haberin son bölümünde Rusya’daki Türk yetkililerin, Süleymancıları desteklediğine dikkat çekildi. Cemaatin Ankara’ya düşman olduğu vurgulanan haberde, Rus devletinin Süleymancıların faaliyetleriyle ilgili tehlikeye yeterince tepki göstermediği de ifade edildi.

Cemaatin merkezlerinin zaman zaman yapılan operasyonlarla kapatıldığı ancak Süleymancıların yeni kadrolar göndererek faaliyetlerini sürdürdüğü belirtildi.

ROSTOV MÜSLÜMANLARI RAHATSIZ

Rus basını, 22 Mart’ta Moskova’da meydana gelen DEAŞ saldırısının ardından ülkedeki cemaat yapılanmalarına mercek tuttu. Rusya’ya karşı faaliyet yürüttüğü tespit edilen cemaatler konusunda uyarı yapılan haberlerde, Süleymancıların da yer alması dikkat çekti.

Rusya’nın güneyde yer alan Rostov Oblastı’nda Süleymancıların faaliyetlerinin artması başta Rus devleti olmak üzere bölgedeki Türk Müslüman nüfusunu da rahatsız ediyor. Rostovlu Müslümanlarının Temsilcisi Kulakhmetov, Süleymancıların devlet karşıtı faaliyet yürüttüğüne dikkat çekerek, “Süleymancılar konusunda kesin görüşlüyüz. Toplumu ikiye bölen, bu tür yıkıcı eğilimlere karşı tüm imamları, öğrencileri ve cemaatçileri uyardık.” dedi. Haberlerde bölgenin önde gelen İslam önderleri de Rostov’dan Süleymancıların uzaklaştırılması gerektiğini savunduğu aktarıldı.

KAYNAK: AYDINLIK GAZETESİ

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

x